Geleneksel Türk Mutfağının En Lezzetli Yöresel Yemekleri izle
admin

Türk Mutfağı: Türkiye Lezzetleri Arasında bir Mutfak Yolculuğu

Gastronomi cenneti güzel ülkemiz çeşit çeşit yemekleri ile dillere destan bir mutfağa sahiptir. Etli yemeklerden sebzeli yemeklere kadar her damak zevkine uygun ürün bulabilmek mümkündür. Elbette tatlıları da unutmamak gerekmiyor. Osmanlı’ya ve hatta çok daha eski tarihlere dayanan mutfak kültürünün günümüze ulaşması binlerce yıl sürmüştür. Baklavalar, muhallebiler, tel kadayıflar derken sizlere anlatacak çok fazla hikayemiz bulunuyor. Gelenekselciliğin unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde yemekten eğlence sektörüne kadar kaliteli işleri konuşmayı seviyoruz. Mesela, fiziki kumarhanelerin yerine geçen online BasariBet ile birlikte Türkiye’ye özel bir casino deneyimi elde edebilirsiniz. Şimdi tekrardan Türk mutfağına geri dönüş yapalım.

 

Mutfaktan söz ederken nitekim yöresel lezzetleride göz ardı etmeyeceğimizi de belirtmek istiyoruz. Hamsili Pilav ve Hünkar Beğendi gibi bazı yörelere ait lezzetleride yazımızda görme şansınız olacaktır. Özellikle daha önce Türk mutfağıyla tanışmadıysanız veya sınırlı bir deneyime sahipseniz iştahınızı kabartacağımızı düşünüyoruz. Lafı isterseniz artık fazla uzatmayalım ve hemen geleneksel Türkiye lezzetlerine yakından bir göz atalım.

1. Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Zeytinyağlı yaprak sarma Türkiye’nin neredeyse her bölgesine ait bir lezzettir. Ancak zeytinyağlı yemeklerin genellikle Ege ve Akdeniz bölgesine ait olduğunu söyleyebiliriz. Yaprak sarma için öncelikle taze bir üzüm yaprağına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu üzüm yaprağı genellikle belli mevsimlerde toplanıp kavanozlanmaktadır. Ardından istediğiniz herhangi bir zaman diliminde kavanozu açıp yaprak sarmasını yapabiliyorsunuz. Yaprak sarmasının iç kısmında pirinç, dolmalık fıstık, kuş üzümü ve kuru nane gibi malzemeler buluyor. Elbette son olarak 1 çay bardağı zeytinyağı eklemeyi unutmamak gerekiyor. Zeytinyağının tadını çok yoğun buluyorsanız eğer, elbette yemeği yaparken biraz daha az kullanabilirsiniz.

2. Hünkar Beğendi

Osmanlı mutfağından miras kalan Hünkar Beğendi yemeği, patlıcanın iyice kızartılmasıyla yapılmaktadır. Patlıcanlar hafif yandığı için yemeğe dumanlı bir tat vermektedir. Ardından yanmış olan bu patlıcanlar ince kıyım olarak doğranır ve yoğurt kıvamına getirilir. Patlıcanın diğer kısımları için de, zeytinyağında yemeklik soğanlar doğranır ve ortaya harika bir kokuyla kavrulmuş soğan çıkar. En sonunda ise bu soğanların içerisinde kuşbaşı olarak doğranmış dana veya kuzu etleri pişirilir. Etin biraz daha sulu olmasını isterseniz 3 adet doğranmış domates ekleyebilirsiniz.

kumar ve mutfak

kumar ve mutfak

Şimdi geldik yemeğin beğendi kısmını hazırlamaya. Beğendi için yoğurt kıvamına getirdiğimiz patlıcanları 1.5 su bardağı süt ve 1 yemek kaşığı tereyağı ile karıştırarak hafif bir şekilde pişirmelisiniz. İsterseniz bu noktadan sonra beğendiye kaşar peyniri eklemesi de yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra en alta beğendiyi üstüne de sulu kuşbaşı etlerinizi sererek sunumu gerçekleştirebilirsiniz.

3. Baklava

Türk mutfağının hiç şüphesiz dünyaca ünlü tatlısı Baklavadır. Baklava ince yufkaların arasına ceviz, antep fıstığı, badem veya fındık konarak yapılmaktadır. Şeker şerbeti ile tatlandırıldığı için tadının son derece lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

 

Baklava ustaları genelde onlarca kat yufkayı elde açarak bu tatlıyı hazırlamaktadır. Hatta bazı ustaları izlerseniz, adeta bir kağıt inceliğinde yufka açtıklarını görebilirsiniz. Yufkaların hazırlanıp üst üste tepsilere dizilmesiyle tıpkı bir börek gibi fırında kızartılmaktadır. En son kızartma işlemi bittiğinde ise muska şeklinde kesilen baklavalar sıcak şerbet ile buluşturulur ve son halini alır.

4. Beyti Kebap

Türk mutfağının modern sentezlerinden biri olan Beyti Kebabı, diğer kebap türlerini kıskandıracak bir lezzete sahiptir. Kıymadan veya kuzu etinden hazırlanan yemekte lezzetli bir domates sosu ve bol bol yoğurt kullanılmaktadır. Etlerin sarılması için oldukça ince ve lezzetli bir yufkaya ihtiyaç duyarsınız. Pişirilen etler bu yufkalara dürüm şeklinde sarılarak bıçakla kesilir ve son halini alır. Tabağa dizilen beytilere, sonradan domates sosu ve onunda üzerine yoğurt eklenmesiyle hazırlanır. Bu noktada domates sosunu tereyağlı yapmak beytinin tadını daha da artırmaktadır.

 

İstanbul’da bizzat Beyti Restoran’da bu ürünü yiyebilirsiniz. Ürünün isim hakkı ve mucidi Beyti Güler’dir ve bu restoran da ona aittir.

5. Hamsili Pilav

Şimdi sizleri Türkiye’nin Batı ve Doğu karadeniz taraflarına doğru bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz. Sebze ve deniz ürünleri ağırlıklı mutfağıyla Karadeniz, hiç şüphesiz Türkiye’nin vazgeçilmez gastronomi merkezlerinden biridir. Hamsinin onlarca farklı çeşidinin yapıldığı Karadeniz’de en meşhur yemek Hamsili Pilav’dır.

 

Dolmalık fıstık, kuş üzümü ve pirinç ile yapılan hamsili pilav kapama şeklinde borcama eklenerek yapılmaktadır. Fırında yapılan bu yemek için 25 dakikalık bir pişirme süresi biçilmiştir. Bu noktada hamsileri yaparken ayıklamaya özen göstermelisiniz. Her ne kadar kılçık miktarı yok denecek kadar az olsa da, yine de rahatsız olanlar elbette olacaktır.

 

6. Mantı

Türk ve Orta Asya mutfağının vazgeçilmez yemeği olan mantıyı illaki duymuşsunuzdur. Çeşitli baharatlar kullanılarak lezzetlendirilen iç kıymayla yapılan bu yemekte asıl önemli nokta hamurdur. Kıymanın yerleştirileceği hamur iyi yoğrulmalı ve mayalanmalıdır. Ardından haşlama kısmını da unutmamak gerekiyor. Türkiye’yi ziyaret edecekseniz veya en iyi mantı nerede yenir diye düşünüyorsanız Kayseri’ye gitmek isteyebilirsiniz. Kayseri, mantısı ile meşhur bir ilimiz olup, o damak zevkini her yerde yakalamanız pek mümkün değildir.

7. İçli Köfte

Türk mutfağı denilince akla daima Güneydoğunun o eşsiz lezzetleriyle harmanlanmış sofralar gelmektedir. Bu sofraların vazgeçilmez yemeği ise elbetteki içli köftedir. İçli köfte Türkiye’nin her yerinde yapılsa da en iyi her zaman Adana, Antep ve Urfa gibi şehirlerde hazırlanmaktadır. İçli köftenin dış kısmı ince köftelik bulgur ile yapılır ve kızgın yağda kızartılmaktadır. İç kısmında ise kıyma, soğan, salça, maydanoz, ceviz ve çok çeşitli baharatlar kullanılmaktadır. Bulgurluk köfte kızartılmadan önce içerisine iç kıyma hazırlanıp yerleştirilir. 

 

Bazen içli köfte haşlanarak da yapılmaktadır ancak en makulu her zaman kızartma şeklindedir. Adana gibi bölgelerde içli köftenin bol soslu şekilde mangalda yapıldığını da söyleyebiliriz. Ancak geleneksel olanı kızartma şeklinde yapılanıdır. Umuyoruz ki, Türk mutfağının tüm lezzetlerini tatma şansı elde edebilirsiniz. Şimdiden afiyet bal şeker olsun.

Geleneksel Türk Mutfağının En Lezzetli Yöresel Yemekleri Hakkında Yorumlar (0)

The maximum upload file size: 100 MB. You can upload: image, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

background Layer 1 background Layer 1 background Layer 1 background Layer 1 background Layer 1 background Layer 1